Mity i ludowa mądrość

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Temat Peakoil zaczniemy od zmiękczenia kilka obiegowych opinii krążących o ropie i o tym, że nie będzie żadnego problemu energetycznego.

Pierwsza mądrość często wygłaszana to: „Ropy mamy jeszcze na 30 lat.. Nie martw się, nas to nie dotyczy…”

Powiedzenie to wzięło się z odczytania prostego wskaźnika rezerwy/produkcja. Dziś zużywamy ok. 31,7 mld baryłek rocznie. W ziemi, wg różnych szacunków mamy jeszcze około 1000 mld do wydobycia.

Podzielmy 1000 przez 31,7. Ok.. mamy na 31,5 lat ropy. Do 2038 roku nie mamy się o co martwić….. hmmm czyżby???

Podążając tym rozumowaniem za 29 lat i 365 dni będziemy produkować 87 mln baryłek a w następnym dniu 0 baryłek. Cóż.. chyba coś to nie gra. Zastanawiając się nad tym głębiej dojdziemy do dwóch wniosków. Jeden optymistyczny drugi pesymistyczny.

1. Ropa nam się nigdy nie skończy. Po prostu z czasem będziemy jej mniej wydobywać. Może kiedyś jedną baryłkę dziennie.

2. Kiedyś tempo wydobycia spadnie… kiedy?? Może jutro..

Rzut oka na przykładowy scenariusz i już wiemy o co chodzi:

Technologia armii amerykańskiej to kolejny argument dość często się pojawiający na zamknięcie dyskusji o problemach tego świata.

„Armia amerykańska ma już na pewno gotowe technologie na zastąpienie ropy. Wszystko już jest opracowane i tylko czekają na moment kiedy się skończy ropa i odtajnią swoje tajemnice.”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Pomyślmy… Jedyne co armia amerykańska ma opracowane jak narazie w sprawie ropy to plany ataku na Irak i zajęcie ich pól naftowych co się im skrzętnie udaje J. A to co mają utajnione to plany ataku na IranJ.

A tak na marginesie to warto pokazać ile kosztuje Amerykanów utajnienie tych technologii 🙂

„Czytałem w poważnej gazecie, że cena ropy będzie cały czas na umiarkowanym poziomie.”

„Poważne źródła” to kolejny argument w dyskusjach. Word Energy Outlook jest jednym z takich poważnych źródeł, na którym rządy opierają swoje prognozy. Rzućmy okiem jak się sprawdzały w ostatnim czasie…

Dość powiedzieć że dziś cena oscyluje w granicach 125 dolarów za bbl. Idźmy dalej. Poważne źródła podają też o pozostałych rezerwach.

Oficjalne dane na temat rezerw ropy naftowej (w mld baryłek), na których opierają się takie szacowne instytucje jak EIA i IEA oraz oczywiście nasze rządy :

Cóż… dodać należy że zwiększenie rezerw odbyło się w nocy z dnia na dzień. Niby muzułmanie z tych Arabów, a zachowują się niczym Chrystus w Kanie Galilejskiej.

Tagi: , , ,