Ekonomista Bagniewski

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Codziennie jak dojeżdżam do pracy o 7:36 atakuje mnie „Ekonomista Bagniewski”. „Ekonomista Bagniewski” ma krótkie wystąpienia zawsze o tej porze w Trójce. Ideą jego wystąpień jest (jak przypuszczam), wytłumaczyć narodowi problemy tego świata w 40 sekund. Oczywiście mówi z pełnym przekonaniem swoich racji i oznajmia nam, szarym słuchaczom Trójki prawdy objawione. Jestem uczulony na tego typu gości, a jak go pierwszy raz usłyszałem, to pomyślałem że ktoś sobie najnormalniejsze JAJA robi w tej Trójce. Dodać trzeba, że „Ekonomista Bagniewski” plecie niestworzone androny.

Jak Rada Polityki Pieniężnej podwyższała stopy procentowe to miał cykl wypowiedzi (każda po 30, 40 sekund każdego dnia) przeciwko podwyżkom. Wiele się można było dowiedzieć. Że źle wpływa na bilans handlowy, że źle wpływa na eksport, że źle dla kredytobiorców, że źle dla wzrostu gospodarczego itp. Podawał oczywiście przykład jak to FED obniża stopy i „dba” o gospodarkę.

Poniżej lekkie porównanie.

Oczywiście ani słowem się nie zająknął o inflacji, albo chociaż wytłumaczył dlaczego obniżanie stóp ma być panaceum na całe zło. Zróbmy sobie stopy 0 procent i pogrążmy się w nirwanie. Peace man.

Ostatnia jego wypowiedź była, że zamiast podwyższać stopy można podwyższyć rezerwy obowiązkowe. Niby ekonomista, a chłop nie wie, że pieniądz ma tez swoja cenę i warunkach wysokiej inflacji ma tą cenę wyższą. Notabene im niższe stopy tym inflacja dostaję większe turbo doładowanie. Wiadomo… pieniądz kreują dziś banki, a kreują go więcej jak mogą taniej pożyczyć (Tym bardziej jak mogą za bezcen pożyczać od NBP J ). Nie wiem czy ekonomista Bagniewski o tym wie, ale stopy RPP mogą być dowolne a rynek i tak ustali swoją wartość pieniądza… Osławiony FED obniża stopy na potęgę. W banku nie opłaca się już trzymać pieniędzy. Stopa w banku 3 procent a oficjalna stopa inflacji 4 procent. Czyli 1 procent kary za trzymanie kasy w banku… Nic dziwnego, że depozyty wymiecione, a cała ta akcja to zalewnie rynku pieniądzem, który ma uratować cały system. O tym Bagniewski nie powie, bo w 40 sekund nikt tego nie zrozumie, a i ja tu książki nie będę pisał.

A co robią Banki w Stanach? Oczywiście nie obniżają oprocentowania hipotek, tylko pożyczają od FED za oprocentowanie poniżej inflacji i ustawiają sobie odpowiednie marże, by nie pójść z torbami. Oczywiście oficjalnie, każdy się dziwi skąd taka praktyka. A tym sposobem Fed ratuje system, który sam stworzył, okradając swoich obywateli inflacją.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tak jak nie lubię od pewnego czasu Wprost uznając ich za brukową gazetę, tak jeden artykuł im wyszedł ostatnio. Jakby ktoś cudownie przejrzał na oczy…

Kolejne kwiatki Bagniewskiego, to komentarze na temat ropy… Oczywiście androny o słabym dolarze (jakby nie mógł się pokusić o przedstawienie zmian cen w EURO), o spekulantach (Spekulant??? Jak ktoś kupuje drogo to jaki z niego spekulant???) i generalnie że wszystko jest ok bo baryłka w Arabii kosztuje 1 dolara… (oczywiście źródła nie podał no bo po co) reszta kosztów to pośrednicy… Hmm niech wymieni tych pośredników?? Może Saudi ARAMCO J… W Arabii Saudyjskiej owszem jeżdżą prawie za firko, ale wszystko im dotuje państwo. I stąd mają konsumpcje rozdmuchaną 🙂

Zresztą jakie znaczenie ma koszt wydobycia??? Jeżeli podaż jest mała to są chętni zapłacić nawet 126.

W końcu mieć baryłkę a jej nie mieć. Śmieja się że z papugi można zrobić ekonomistę.. byleby nauczyć ją powtarzać POPYT, PODAŻ, CENA. Cóż.. Pan Bagniewski wiele od takiej Papugi mógłby się nauczyć.

Tagi: ,