Gordon Brown – Zero czy Hero?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Gordon Brown, będąc kanclerzem skarbu, wsławił się jako sprzedawca złota Wielkiej Brytanii, czym udowodnił, że nie wie do czego służą rezerwy kruszcowe w dzisiejszym świecie monetarnym. O tym, że znajomość tematu nie jest jego mocną stroną, świadczą jego tłumaczenia do tej „odważnej akcji”. Bajdurzył coś o zbalansowaniu rezerw i przekształcaniu rezerw w zarabiające aktywa.

„Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna” – o tej maksymie zdał się zapomnieć, ale nie minął długi czas i rzeczywistość zapukała…  tym razem już do drzwi na Downing Street. I właśnie jako już premier UK, nie za bardzo wiedział co zrobić z kryzysem subprime i wtórował Paulsonowi w pomysłach dostarczania płynności (co za eufemizm 🙂) na rynek poprzez kredytowanie upadających banków, co tak trafnie ośmieszyła para angielskich komików. Być może czeka nas tsunami na rynkach papierowego pieniądza, a Brown dzień wcześniej sprzedał wszystkie szalupy.

W Anglii już go wszyscy nienawidzą, i cud może tylko sprawić następną wygraną Labour Party.

Tymczasem, za pośrednictwem nieocenionego TOD,a możemy znaleźć na jego stronach dość interesujące i konkretne przemówienie, które wygłosił na szczycie śródziemnomorskim w Paryżu. Widać zasadna jest teza, że jak polityk jest przegrany i już mu na niczym nie zależy, to powie trochę prawdy.

Tak więc, co mówi dziś Gordon?

We must now leave behind the old wasteful, oil dependent ways of yesterday and embrace the new cleaner and sustainable energy future of tomorrow.

Improving the functioning of the oil market can be only one half of our strategy. The other must be to set ourselves on a new energy path – a path from our economies that are today over-dependent on oil towards the post-oil energy economies of the future.

(Musimy zarzucić stare, marnotrawne, uzależnione od ropy przyzwyczajenia i obrać drogę czystej i zrównoważonej energetyki jutra.

Udoskonalenie funkcjonowania rynku ropy powinno być tylko połową naszej strategii. Nasza strategia powinna również wytyczać nowe ścieżki rozwoju energetyki, ze zbyt uzależnionej od ropy gospodarki do gospodarki funkcjonującej po erze taniej ropy.)

To oczywiście wstępniak, ale pierwsze co mówi to post-oil energy economies, czym jasno wskazuje, że wie co to peakoil. Co jak co, ale Anglicy o tym doskonale wiedzą, lecz o tym później.

Dalej o swojej wizji mówi w punktach, czym znowu zaskakuje, bo jak polityk mówi w punktach to można nawet zrozumieć o co mu chodzi.

So let me set out the five main points of an oil replacement strategy.

1. First, since 70 per cent of future oil demand is from transport, we need a step change in the fuel efficiency of vehicles. (…) To achieve such a target we will need to see the mass production of electric vehicles – conventional hybrids, plug-in hybrids, and fully electric vehicles. Electric vehicles are now available on our roads – but they are specialist cars and vans available only in small numbers. I want to see the mass production of hybrid and electric drive technology in ordinary family models.

(Najpierw, skoro 70 procent naszego przyszłego popytu na ropę generowane jest przez transport, musimy rozpocząć zmiany w efektywności zużycia energii w naszych samochodach. Aby osiągnąć ten cel, musimy przestawić się na masową produkcję samochodów elektrycznych – konwencjonalne hybrydy, hybrydy ładowane z gniazdka i wyłącznie elektryczne samochody. Elektryczne pojazdy występują dziś na naszych drogach, lecz są to specjalistyczne VAN’y i samochody i dostępne tylko w małych ilościach. Chcę zobaczyć masową produkcję wykorzystującą technologię hybrydowych elektrycznych napędów w zwyczajnych rodzinnych modelach )

Cóż… tego jeszcze w kinie nie grali, żeby polityk tak wprost mówił o zmianach w transporcie. Co prawda Bush już kiedyś wykonywał jakieś ruchy pozorne w kierunku technologii alternatywnych napędów, ale raczej skończyło się na dofinansowaniu biopaliw i stworzeniu nowej branży naftowej na preriach. Lobby naftowe i rolnicze zaspokojone a i zielonym kit wcisnął.

Brown jednak mówi o zupełnie innym wymiarze. I dobrze, może dotrze do właścicieli guzzlerów, że jest alternatywa i zgłoszą na nią popyt, zamiast palić opony pod dystrybutorami.

2. Second, we need all countries to commit to taking rapid action to improve energy efficiency in households and businesses.

(po drugie, wszystkie państwa powinny niezwłocznie rozpocząć akcję na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej domów i przemysłu)

To oczywistości, ale jest pozytywny efekt takiej mowy. Nie mówi przecież, ze rząd da pieniądze na dopłatę do drogiego prądu jak we Francji. Mówi „Oszczędzaj, bo taniej nie będzie.”

3. Third, I am convinced that we need a renaissance of nuclear power. Britain is now moving quickly to replace its ageing fleet of nuclear power stations

(Po trzecie, jestem przekonany, że potrzebujemy odrodzenia energetyki nuklearnej. Wielka Brytania energicznie dąży do wymiany starzejących się elektrowni atomowych)

Jak już się ma miejsce składowania tych odpadów, to czemu nie budować następnych elektrowni? Jasna i czytelna deklaracja.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

4. Fourth, we need a massive expansion of renewables.

(po czwarte, potrzebujemy ogromnej ekspansji odnawialnych źródeł energii)

Skądś tą energię trzeba brać. Byle tylko z sensem.

5. And now I believe it is time for a major investment in the development of solar power.

(Wierzę, że jest teraz czas na ogromne inwestycje w rozwój energetyki słonecznej)

W Anglii to tam za wiele nie wskórają z tym słońcem, ale mówił na forum śródziemnomorskim do opalonych Hiszpanów.

Cóż, Gordonowi chyba wreszcie ktoś powiedział, jak się będzie zapowiadać jego kadencja i co najważniejsze wyciągnął z tego jakieś wnioski. Brown zapewne pamięta parę Churchill – Chamberlain. Churchill mówił od początku o zagrożeniach płynących w nazistowskich Niemiec i potrzebie niewygodnych, ale koniecznych działań. Chamberlain uspokajał wszystkich i twierdził, że wszystko jest under control. Ludzie oczywiście wybrali różowe kwiatki Chamberlaina, dopóki rzeczywistość nie przypomniała o sobie bombami. Wtedy jednak za naważone piwo, trzeba było zapłacić o wiele większą cenę. Dziś Gordon znajduje się w podobnej sytuacji. Może sprzedawać ludziom kit, że wszystko jest pod kontrolą lub powiedzieć jasno, że będzie drożej i myślmy już o tym dziś. Jak się to wszystko potoczy i czy starczy mu determinacji, czas pokaże.

Dzieki TOD’dzie i opracowaniom BERR’a można rzucić trochę światła na energetyczną przyszłość UK. (kliknij by powiększyć)

Pytanie o Gordona aktualne. Kwestia sposobów zmierzenia się z kryzysem jest kluczowa. Może postawić na scenariusz, gdzie kryzys jest biznesem obywatela, a może tez utopić Anglię socjalistycznymi technikami radzenia sobie z problemami.

Tagi: , , , , ,