Madoffs Bailout

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nicholas Leeson* to główna postać lat 90 w historii brytyjskiej bankowości.. Zapisał się wielkimi literami, jako osoba, która puściła z dymem najstarszy i najbardziej prestiżowy bank Anglii. Barings, który był bankiem królów angielskich, finansował wojny napoleońskie, kupno Luizjany etc. upadł przez działania jednego człowieka i ignoranctwo graniczące ze skończoną głupotą, jego przełożonych. Leeson był traderem na placówce w Singapurze. Miał uprawnienia do zawierania transakcji w imieniu klientów. Jak się okazało zawierał kontrakty również na własną rękę, ale z pieniędzy pochodzących z kont swoich klientów. Zbudował potężną piramidę finansową, która dodatkowo była w całości zbudowana z kontraktów terminowych i opcji. Tak zalewarowany portfel i to za cudze pieniądze musiał być tykającą bombą. I bomba wybuchła. Początkowe straty sięgające kilkaset milionów funtów zaczęły kaskadowo się powiększać i gdy zamknęli jego pozycje podliczono je na 827 mln ₤ co stanowi 1,4 mld usd. Co ciekawe proceder Leesona trwał kilka lat i w czasie, gdy bank wykazywał mega zyski, on miał w swoim biurku ukryte straty na 200 mln funtów. (Polecam zresztą doskonały film „rogue trader”)

Ci co śledzą co się dzieje na giełdach wiedzą po co to przypominam. Jak się okazało niejaki Pan Madoff prowadził fundusz inwestycyjny, który właśnie ujawnił dziurę, która może się wahać od 17 mld do 50 mld usd. To znaczy sam fundusz niczego nie ujawnił, tylko klienci, którzy preferując gotówkę, chcieli zamienić swoje jednostki uczestnictwa na dolary. I okazało się, że pieniędzy nie ma. Madoff sztucznie zawyżał i publikował wartość jednostek uczestnictwa, po to żeby mieć nowych klientów.. z tego co wpłacali nowi, opłacał tych co chcieli wypłacić. Klasyczna piramida finansowa tak jak u nas była swego czasu afera z WGI.

Uchwyćmy skale tej kwoty. Leeson, tracąc 36 razy mniej, położył najstarszy bank Anglii. 50 mld usd to połowa budżetu polski i ponad 8 rocznych deficytów budżetowch. Za 50 mld można kupić 250 000 domów po 200 000 dolarów każdy, a więc całą Warszawę na przykład.

Kto jest ofiarą Madoofa tego jeszcze do końca nie wiadomo… na razie liczą. Początkowa lista szczęśliwców wraz z kwotami tutaj.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.


Chciałoby by się zapytać, dlaczego nie urządzić bailout funduszu Madoffa? Skoro dotuje się porażki różnych banków (stosujących większą lub mniejszą piramidę finansową), za chwile zacznie się dotować fiasko General Motors, Chryslera i Forda, które również wypuszczają nowe obligacje, aby wykupić stare, to dlaczego Madoff ma pozostać bez pomocy? Wykupmy jago fundusz, bo inaczej banki, które w niego zainwestowały stracą miliardy…. Ale zaraz zaraz….. jak banki stracą miliardy to obejmie ich pomoc na mocy TARP…aaa no i wszystko jasne.. fundusz Madoff’a nie potrzebuje bezpośredniego wykupienia… Banki i tak zamienią ten trouble assets jakimi są jednostki uczestnictwa na obligacje na mocy TARP. A, że inwestowali w ten fundusz również prywatni inwestorzy, którzy nie są objęci TARP. No cóż.. sorry… są równi i równiejsi.

Tym oto sposobem legalizuje się oszustwa i kradzieże, a straty głupców przenosi na całe społeczeństwo.

*W wikipedi błędnie nazwano transakcje stelażową jako rodzaj krótkiej sprzedaży.  Stelaż polega na kombinacji pozycji długiej z krótką.

Tagi: , , ,