Madoffs Bailout

Nicholas Leeson* to główna postać lat 90 w historii brytyjskiej bankowości.. Zapisał się wielkimi literami, jako osoba, która puściła z dymem najstarszy i najbardziej prestiżowy bank Anglii. Barings, który był bankiem królów angielskich, finansował wojny napoleońskie, kupno Luizjany etc. upadł przez działania jednego człowieka i ignoranctwo graniczące ze skończoną głupotą, jego przełożonych. Leeson był traderem na placówce w Singapurze. Miał uprawnienia do zawierania transakcji w imieniu klientów. Jak się okazało zawierał kontrakty również na własną rękę, ale z pieniędzy pochodzących z kont swoich klientów. Zbudował potężną piramidę finansową, która dodatkowo była w całości zbudowana z kontraktów terminowych i opcji. Tak zalewarowany portfel i to za cudze pieniądze musiał być tykającą bombą. I bomba wybuchła. Początkowe straty sięgające kilkaset milionów funtów zaczęły kaskadowo się powiększać i gdy zamknęli jego pozycje podliczono je na 827 mln ₤ co stanowi 1,4 mld usd. Co ciekawe proceder Leesona trwał kilka lat i w czasie, gdy bank wykazywał mega zyski, on miał w swoim biurku ukryte straty na 200 mln funtów. (Polecam zresztą doskonały film „rogue trader”)

Ci co śledzą co się dzieje na giełdach wiedzą po co to przypominam. Jak się okazało niejaki Pan Madoff prowadził fundusz inwestycyjny, który właśnie ujawnił dziurę, która może się wahać od 17 mld do 50 mld usd. To znaczy sam fundusz niczego nie ujawnił, tylko klienci, którzy preferując gotówkę, chcieli zamienić swoje jednostki uczestnictwa na dolary. I okazało się, że pieniędzy nie ma. Madoff sztucznie zawyżał i publikował wartość jednostek uczestnictwa, po to żeby mieć nowych klientów.. z tego co wpłacali nowi, opłacał tych co chcieli wypłacić. Klasyczna piramida finansowa tak jak u nas była swego czasu afera z WGI.

Uchwyćmy skale tej kwoty. Leeson, tracąc 36 razy mniej, położył najstarszy bank Anglii. 50 mld usd to połowa budżetu polski i ponad 8 rocznych deficytów budżetowch. Za 50 mld można kupić 250 000 domów po 200 000 dolarów każdy, a więc całą Warszawę na przykład.

Kto jest ofiarą Madoofa tego jeszcze do końca nie wiadomo… na razie liczą. Początkowa lista szczęśliwców wraz z kwotami tutaj.


Chciałoby by się zapytać, dlaczego nie urządzić bailout funduszu Madoffa? Skoro dotuje się porażki różnych banków (stosujących większą lub mniejszą piramidę finansową), za chwile zacznie się dotować fiasko General Motors, Chryslera i Forda, które również wypuszczają nowe obligacje, aby wykupić stare, to dlaczego Madoff ma pozostać bez pomocy? Wykupmy jago fundusz, bo inaczej banki, które w niego zainwestowały stracą miliardy…. Ale zaraz zaraz….. jak banki stracą miliardy to obejmie ich pomoc na mocy TARP…aaa no i wszystko jasne.. fundusz Madoff’a nie potrzebuje bezpośredniego wykupienia… Banki i tak zamienią ten trouble assets jakimi są jednostki uczestnictwa na obligacje na mocy TARP. A, że inwestowali w ten fundusz również prywatni inwestorzy, którzy nie są objęci TARP. No cóż.. sorry… są równi i równiejsi.

Tym oto sposobem legalizuje się oszustwa i kradzieże, a straty głupców przenosi na całe społeczeństwo.

*W wikipedi błędnie nazwano transakcje stelażową jako rodzaj krótkiej sprzedaży.  Stelaż polega na kombinacji pozycji długiej z krótką.

Tagi: , , ,

komentarzy 8 do wpisu “Madoffs Bailout”

 1. macias napisał(a):
  15 grudnia 2008 o godz. 20:18

  Nie poprawie, bo nie jestem ekonomista, ale zamiast wpisywac przypisy chyba lepiej zrobic korekte na wiki. Jesli chodzi o moje dzialki zawsze tak robie. Adam…? To tylko pare klikniec.

 2. […] Original post by Adam Duda […]

 3. Nigdy tego nie robiłem, a nie chce się uczyć tego robić bo się może okazać że stracę nad tym godzinę. A wikipedystą nie chce zostać 😉

 4. a ja uwazam ze warto… zrobic update w wikipedii jest bardzo prosto, kliknij w edit sam zobaczysz 🙂

  wiedzy ekonomicznej nigdy za duzo, warto ja rozpowszechniac 🙂

 5. macias napisał(a):
  15 grudnia 2008 o godz. 23:20

  Procedura:
  1. zalozyc konto
  2. zalogowac sie
  3. przejsc do strony artykulu
  4. edit (u samej gory)
  5. poprawic tresc w nawiasie (zwykly tekst, bez zadnego htmla)
  6. ponizej tekstu [x] to jest drobna zmiana
  7. [x] sledz tresc zmian
  8. powod zmian: ….?
  9. podglad
  10. zapisz

  Moglbym to zrobic od reki, ale jak bym wpisal w (8) „bo tak Adam napisal” to bylbym cytowany za najbardziej rozbrajaca edycje ;-D

  Zadnym wikipedysta nie jestem, ale uwazam, ze dobrze, ze WP istnieje i warto przyczyniac sie do jej rozwoju. Nawet raz na 5 lat.

 6. strona pełen profesjonalizm!

 7. Macias… ja juz przy punkcie 1 wymiękam
  jak chcesz zmienić i się dokształcić to za powód możesz podac ten link
  http://www.gpw.pl/zrodla/papierywartosciowe/pochodne/opcje/pdf/broszura_krotki_stelaz.pdf

 8. macias napisał(a):
  16 grudnia 2008 o godz. 23:33

  Dzieki, ale to jest opis krotkiego stelazu. Z niego nie wynika, czym jest sam stelaz (bez „krotki”).

Zostaw odpowiedź