Moraliści

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nie ucz innych moralności, bo może się okazać, że sam wymagasz pouczenia!

Przy okazji wpisu o bojkocie dolara przez szwajcarski bank Wegelin & Co poruszono problem moralności. Szwajcarskie banki nie chcą udostępniać danych swoich kontrahentów podejrzanych przez amerykańskie władze podatkowe o oszustwa, co ma być według niektórych,  ukrywaniem sprawców i uprawianiem paserstwa.

Przeskoczmy na chwilę do pewnej analogii. Wyobraźmy sobie, że w pewnym hotelu w Polsce wynajmuje pokój pewna irańska dziewczyna. Przychodzi nagle irański policjant i mówi do właściciela, że musi dać listę wszystkich irańskich kobiet wynajmujących pokoje, ponieważ istnieje podejrzenie, że ukrywa się tutaj, tj. w hotelu na tereanie Polski, irańska kobieta, która zdradziła swojego męża w Iranie. W Iranie jest to poważne przestępstwo i dlatego ta kobieta musi zostać wydana w ręce irańskiego funkcjonariusza. Co zrobi właścicel hotelu? Wykona telefon do policji polskiej i każe usunąć tego awanturnika, bo mu tylko klientów odstrasza. Jednak, jeżeli państwo Polskie podpisze umowę z Iranem, że takie przestępstwa irańskich kobiet bedą mogły być ścigane na terenie Polski to sytuacja się zmieni, ale nie do końca. Nikt sobie nie pozwoli, żeby wydalono ludzi z kraju obcym służbom na podstawie podejrzeń. Przestępstwo musi być udowodnione i to w polskim sądzie i dopiero polski sąd może wydać nakaz wydania irańskiej dziewczyny. Jeżeli się nic nie udowodni, to niestety, ale irańska policja nie może się szarogęsić w Polsce. Jeżeli jednak Państwo Polskie ustali, że irański policjant bedzie miał wgląd do wszystkich rejestrów klientów hotelarza przy każdej sposobności, gdyż zawsze się może zdarzyć jakaś irańska kobieta poszukiwana przez irański władze, która zdradziła męża to hotelarz ma problem. Narusza to bowiem dobro prywatności jego pozostałych klientów, którzy odtąd mogą być inwigilowane przez irańską policje. Co może zrobić hotelarz? Może wywiesić kartkę, że „irańskich kobiet nie obsluguje” i konsekwentnie się tego trzymać.

Czas odsłonić bohaterów… oczywiście Polska to Szwajcaria, Hotelarz to Wegelin, Irańska kobieta która zdradziła męża to pieniądze pochodzące z oszustwa podatkowego w USA a irański policjant to fiskus amerykański.

Czy wszyscy pamiętamy sprawę Edwarda Mazura, który miał być wydany polskim władzom, gdyż był  podejrzany o zabójstwo gen Papały? Polscy urzędnicy jechali do amerykańskiego sądu z dowodami i to amerykański sąd określał czy na podstawie tych dowodów wydać Mazura Polsce. Jak się okazało nie zezwolił na ekstradycje.

Czy uciekinierów politycznych z dawnego bloku komunistycznego należało wydawać komunistom tylko dlatego, że przestępstwem było opuszczenie PRL?

Czy w imię udostępniania informacji zezwolimy policji na wchodzenie do naszych domów i regularnego ich przeszukiwania, bo zawsze może się przecież okazać, że mamy trupa w szafie. A czy zezwolimy irańskiej policji przeszkiwanie naszych domów? W końcu u nas również mogą się ukrywać irańskie kobiety.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Szwajcaria zdecydowała się podpisać kolejne porozumienie z amerykańską administracją. Tego co w zamian przehandlowano pod stołem, albo raczej jaki kaliber przyłożono do głowy nie wiemy. Wegelin jednak idzie na sposób. Jeżeli ma podawać dane swoich klientów mających aktywa w dolarach, to woli wcale nie mieć tych klientów. Nie robi tego w imię jakiejś altruistycznych idei, ale we własnym interesie. To, kiedy zainstniało przestępstwo i czy w ogóle zaistniało Wegelin nie rozstrzygnie, tak samo jak hotelarz nie rozstrzygnie o winie swoich klientów. Nie jest to zresztą ich rolą; oni zajmują się bankowością, a o winie i związanej z nią moralnością niech rozstrzygają rodzime sądy i rodzime prawo.