Rozmyte liczby czyli liczenie PKB

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Produkt krajowy brutto to bardzo ważny wskaźnik.  Wskaźnik ten informuje nas o wartości sprzedaży krajowej produkcji dóbr finalnych. Im więcej się wyprodukuje, tym większe PKB (Link).

PKB ma wiele wad, min nie uwzględnia szarej strefy, czy postępu technologii. Lista za wiki-pl wiki-eng. Te wszystkie wady sprawiają, że PKB to bardzo zły wskaźnik, ale tak samo jak z demokracją, nikt jeszcze nie wymyślił lepszego (no może z tą demokracją przesadziłem).

PKB liczy się w ujęciu nominalnym, a następnie sprowadza się go do wartości realnych. Krótko mówiąc, koryguje się nominalny PKB o wskaźnik inflacji. Założenie jest całkiem oczywiste… Większa wartość wyprodukowanych dóbr nie może być efektem wzrostu cen poprzez zwiększanie ilości pieniądza w obiegu.

Wszytko by było okay, gdybyśmy mieli pewność, że jest to rzetelnie liczone, ale nie jest. Po pierwsze fałszowana jest inflacja. Im mniejszy wskaźnik inflacyjny tym większe PKB. Pokusa do manipulowania tym wskaźnikiem jest więc ogromna i to jest robione, o czym niejednokrotnie tutaj wskazywałem.

Samo PKB jest również manipulowane i to w ten sam sposób co inflacja, ale niejako w drugą stronę. Zabrano się za wady PKB jednocześnie wypaczając je. Co zrobić, żeby skorygować PKB o szarą strefę? wystarczy ją oszacować i dodać do PKB. Prawda, że proste? Jeżeli mieszkasz we własnym mieszkaniu, to masz korzyść w takiej postaci, że nie musisz płacić czynszu, czyli de facto masz dochód. Dodajmy to do PKB. Zajmujesz się sama dzieckiem? Dodajmy kwotę jaką byś musiała płacić opiekunce. Twój nowy nowy komputer jest 2 razy szybszy, lecz po takiej samej cenie po jakiej kupiłeś stary? Policzmy wartość sprzedaży tego w PKB jako dwukrotoność jego ceny.

Sposobów jest wiele i wszystkie one doprowadzają nas do jednego wniosku. Porównywanie PKB nie ma sensu póki nie mamy pewności, że liczone jest dokładnie w taki sam sposób. USA ma długą tradycję fałszowania tego wskaźnika, lub eufemistycznie mówiąc, pokazywania go w różowych barwach. Polska narazie ćwiczy zaniżanie inflacji, a sposób narzuca Unia Europejska. Wskaźniki bezrobocia, inflacji, PKB to oczywiste czary, które kiedyś wyjdą na wierzch.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Doskonale to wszytko objaśnił Martenson w swoim cyklu Crash Course. Polecam uwadze wszystkie filmy, a o PKB ten odcinek:

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Może znajdzie się jakiś student ekonomii co w ramach nauki ekonomii i angielskiego zarazem przetłumaczy filmy Mortensona?

Tagi: , ,