Czynniki dobrobytotwórcze

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Przy okazji wpisu o dniu wolności podatkowej w Grecji HansKlos zauważył:

No to mamy właśnie obalony kolejny mit, jakoby niskie obciążenia podatkowe przekładały się na znaczne bogactwo obywateli 😉

Nie wiem czy ktoś miał przekonanie, że niskie podatki przyczyniają się do wzrostu bogactwa.. Ja w każdym razie miałem i ciągle mam 🙂 Z tym, że żeby społeczeństwo mogło się bogacić musi jeszcze zajść kilka czynników. Same niskie podatki niczego nie gwarantują. Somalia, Etiopia, Rwanda, tam gdzie praktycznie nie istnieją podatki, a panuje anarchokapitalizm realny, ludzie nie są bogaci. Pewnie nawet nie są szczęśliwi.

Do powstania dobrobytu muszą zaistnieć warunki sprzyjające gospodarowaniu i znaczną rolę o ile nie największą odgrywa tu stabilny porządek prawny, który jest egzekwowany przez sprawny wymiar sprawiedliwości. Niestety możemy się obrażać na państwo, psioczyć, krzyczeć na korupcje, demoralizacje i zepsucie, ale państwo trzeba naprawiać, a nie niszczyć.

Sukces Europy i Stanów Zjednoczonych owszem… w znacznej mierze wyrósł na wolności, gdyż jest ona niezbędna do planowania przyszłości, do gospodarowania, inwestowania jednak ten dobrobyt mógł powstać dlatego, że owe wolności były bronione przez porządek prawny. Oczywiście popadamy tu w swoistą sprzeczność, gdyż każdy porządek prawny jest pewnym ograniczeniem wolności, gdyż ustala go pewna grupa osób i narzuca go innym. Jednakże w imię racjonalizmu i poszanowania lekcji historii która otrzymywaliśmy przez wieki trzeba zdać sobie sprawę, że działa on na naszą korzyść… Można się spierać o kształt, o formę, o rozciągłość, jednak co do zasady, (pomijając wszelkie totalitaryzmy) jeżeli mamy przestrzegany porządek prawny to jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji, niż gdyby go nie było wcale.

Co przyciąga ludzi do gospodarowania w Szwecji czy w Finlandii,  w krajach wysoce opodatkowanych?? Kto był i rozmawiał z ludźmi i chłonął trochę ichniej kultury to od razu zauważy, jak wielkie poszanowania prawa jest w tych krajach. Stabilność tego kraju, niezmieniana polityka od lat, brak wojen, nuda w prawie etc… to czynniki znacznie ułatwiające gospodarowanie i czasami te zalety przewyższają niedogodność, jaką niewątpliwie są wysokie podatki. Oczywiście jestem najdalszy od tego, żeby sugerować, że wysokie podatki w jakikolwiek sposób ułatwiają bogacenie się. Chcę tylko podkreślić, że nie jest to warunek jedyny do szybkiego rozwoju.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Druga sprawą jest kultura.. Naprawdę, kto był gdzieś na zachodzie i widział uprzejmość innych nacji ten może zrozumie, że źle się żyje w kraju, w którym ludzie:

  • śmieci wyrzucają do lasu
  • do rzeki wylewają odpady i fekalia,
  • rzucają pety na chodnik
  • nie przepuszczają samochodów próbujących zmienić pas ruchu w korku, czy uniemożliwiają włączenie się do ruchu
  • plują na ulice
  • są opryskliwi w urzędach
  • nie przejmują się, że ich pupilek narobi komuś pod balkonem

To wszytko to są małe rzeczy, które składają się na pewną całość.. Całość komfortu życia w danym państwie, a ten komfort przekłada sie na naszą codzienną życzliwość do obcej osoby, na narzekania, etc. Doxa bardzo często kruszy kopie o psie kupy w Polsce i często jest nie rozumiany przez tubylców którzy go oskarżają o postawę antypatriotyczną.. O co chodzi?? Czyżby te psie kupy były takie ważne, żeby to wytykać Polakom?

Tak… są ważne, bo w takim kraju się źle żyje i kto będzie miał możliwości i chęci będzie szukał swojego miejsca gdzieś indziej. Emigrują z reguły ludzie młodzi,  przedsiębiorczy, mający coś w głowie. Pójdą wytwarzać bogactwo i płacić podatki w innym społeczeństwie, a to jak najbardziej wpływa na poziom dobrobytu krajowego. Dlatego krucjata przeciwko „psim kupom” może mieć o wiele więcej z patriotyzmu, niż machanie chorągiewką z okazji jeszcze jednego nieudanego powstania.

Zrobiło się poważnie…. zatem poniżej skecz… tym razem dla anarchokolektywistów 🙂 (ht panika2008)

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Tagi: , , ,