Eurobailout

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Myślę, że niewielu sądzi że uchwalony w weekend pakiet antykryzysowy na bilion Euro coś zmieni na lepsze. Sytuacje polano z grubsza rzecz biorąc mazutem i po tymczasowym przygaszeniu ognia, można się niedługo spodziewać jeszcze większych wrażeń. W poprzednim wpisie przyrównałem ogłaszanie euro bailoutu do ogłaszania przez Chamberlain’a sukcesu z swojej polityce zagłaskiwania Hitlera.  Proszę zresztą zwrócić uwagę na filmie, jak tłum z radością odetchnął, na wiadomość, że wojny już nie bedzie:

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Ciekawe jak głośno Hitler śmiał się w swoim Berghofie, gdy widział radość angielskiego premiera. To co Hitler dostał to cały przemysł Czech, a w szczególności zakłady zbrojeniowe Skoda o mocy produkcyjnej zbrojeniówki całej Anglii. Bynajmniej nie przerobił tych zakładów na fabryki traktorów i nie wysyłał ich w ramach walki z głodem do krajów Afryki. Nie.. Fabryki budowały pełną parą czołgi, które półtora roku później popędziły kota samym Anglikom.

Akcja Chamberlain, to klasyczny wręcz przykład, kiedy czasami lekarstwo wydaje się gorzkie, ale trzeba je połknąć, bo choroba nie wyleczona w zarodku może prowadzić to jeszcze poważniejszych reperkusji. Potem, z perspektywy czasu, gdy okaże się że wskutek zaniechania trzeba amputowć nogi, smak gorzkiego lekarstwa może wcale nie być taki gorzki.

Obecne zaniechanie bankructwa Grecji i innych krajów, które na owo bankructwo zapracowały, prowadzi do prostych skutków:

Reformy w krajach PIIGS nie bedą wcale takie głębokie o ile w ogóle będą,

Nieunikniony kryzys długu zaistnieje trochę później, ale na znacznie wiekszym obszarze,

Europejski Bank Centralny będzie w przyszłości drukował pieniądze bez żadnych ograniczeń na pokrycie deficytów wybranych państw… a będzie to robił na telefon.

Zwracam uwagę tym, którzy myślą, że PIIGS zrobią jakieś drastyczne reformy. Proszę zobaczyć jak wygląda codzienne demonstracje w Grecji:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

W takim przypadku tu już nie chodzi czy rząd jest socjalistyczny czy liberalny. Na miejscu premiera tego kraju bał bym się po prostu o swoje życie. Bankructwo obligacji Grecji byłoby fantastyczną podporą medialną dla przeprowadzenia potrzebnych cięć w wydatkach. A tak.. mając do dyspozycji  120 mld euro do wydania, to na co się je wyda jak nie na „reformowanie kraju” zwiększając pensje budżetówce ??? W końcu według Keynesowskiej szkoły to stymulowanie popytu, które w końcu musi „uruchomić” wzrost gospodarczy.  Czy ulica pozwoli na jakieś inne reformy ?

Nie można pominąć polskiego akcentu w kontekście bailoutu na bilion. W końcu mamy tam komisarza do spraw budżetu w osobie Pana Lewandowskiego, który zapytany o komentarz tak oto prawi:

– Można mówić o pewnych nadużyciach traktatu lizbońskiego, o nadużyciach niezależności EBC, jednak był to stan wyższej konieczności. Gdyby nie doszło do tego porozumienia w poniedziałek na rynkach byłaby katastrofa, która także odbiłaby się na Polsce – powiedział Lewandowski. – Tylko pakiet w takiej formie z udziałem UE, EBC i MFW mógł zadziałać. Pierwsza transza zostanie wypłacona do 19 maja – podkreślił.

Oczywiście Pan Lewandowski o niczym nie decyduje. Komisja budżetowa tylko księguje to co postawią inni. Tym bardziej powinien jednak wskazywać, że zabezpieczenia w traktacie i niezależność ECB, są nie na słoneczne czasy tylko na właśnie takie jak te. Łamanie ich w imię wyższej konieczności przypomina wybieganie dziecka za piłką na ulicę.

Zresztą wychodzi tutaj szopka z referendami nad traktatem.. po jasny gwint te głosowania, te ratyfikacje, powtarzanie referendum w Irlandii etc… Po co te wszystkie zabiegi?  Dziś wychodzi, że to wszytko to jeden wielki PIC, bo gdy mamy wyższy stan konieczności to traktaty nie obowiązują. Przewiduje, ze teraz bedziemy mieć permantny stan wyższej koniecznosci.

Tak więc politycy za Twoje pieniądze uchwalili pakiet antykryzysowy, a to  sygnał, że trzeba organizować sobie swój osobisty pakiet antykryzysowy. Niestety trzeba sobie na niego samodzielnie zapracować.


Tagi: , , , , ,