Dług USA, a wydatki wojskowe

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Wiele osób wskazuje, że obecne zadłużenie USA to pestka. W historii zdarzały się momenty, gdzie USA miała dług w wysokości 120 % PKB i z łatwością z tego wychodziła. Bardzo dobrze to szybkie zbicie długu obrazuje poniższy wykres gdzie dług jest pokazany jako procent PKB:

Faktycznie, dług spadał bardzo szybko, ale chyba zapominany jest tutaj podstawowy fakt. W 1945 roku zakończyła się druga wojna światowa. Wielu mężczyzn wróciło z frontu, a co za tym idzie wiele nowej siły roboczej pojawiło się w stanach. W czasie wojny dokonywała się mała rewolucja w zatrudnieniu.  Świeżo wyemancypowane kobiety zajmowały miejsca pracy w fabrykach w miejsce mężczyzn, którzy walczyli na froncie. Oczywiście po powrotach mężczyzn wiele kobiet wróciło do swoich dawnych domowych obowiązków, jednak przekonanie, że kobieta może również pracować zawodowo zostało z nami do dziś. To zasadniczo wpływało na potencjał wzrostu PKB, a co za tym idzie płacenia podatków.

Jednak nie to miało zasadniczy wpływ na obniżenie długu USA. Przede wszytkim koniec wojny to koniec wydatków wojskowych, a te w czasie II wojny światowej poszybowały do monstrualnych rozmiarów:

Jak widać, po wojnie wydatki na zbrojenia z prawie 40 procent PKB spadły niemal do zera. Mówienie zatem o ogromnym długu, który USA łatwo zbiło, nie mówiąc przy tym, że to zbicie było możliwe dzieki drastycznym cięciom w wydatkach wojennych jest „lekką” manipulacją.

No dobra, a jak tam obecne wydatki wojskowe? Przecież jest wojna w Iraku, jest wojna w Afganistanie, USA ma setki baz na całym świecie.. Czy istnieje potencjał do cięć?

Cóż… nie bardzo.

Wykres również przedstawia wydatki jako procent PKB i widać, że  wydatki na Afganistan i Irak oraz wszystkie inne operacje, są o prawie 10 razy mniejsze niż podczas II wojny światowej.

Szukać cieć w wydatkach wojskowych trzeba, jednak na pewno nie rozwiążą one problemu pędzącego długu USA, tak jak to zrobiono w okresie powojennym.

Linki 1 2

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Tagi: , ,