Global Finance Conference

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kończy się właśnie 3 dniowa konferencja finansowa na uniwersytecie ekonomicznym Poznaniu. Musze przyznać, że ilość prelegentów robi wrażanie. Około 100 naukowców z każdej części świata. Temat główny to oczywiście kryzys finansowy. Niestety recepty prezentowane przez szanownych doktorantów były do przewidzenia. Góruje tematyka o tym jak lepiej regulować rynki finansowe, jak lepiej je monitorować. Do propozycji systemu monitoringu banków wyciągnięto nawet stary wzór Altmana. Mnóstwo wykresów, mnóstwo tabel, mnóstwo górnolotnych słów. Słowem.. jest nad czym myśleć, żeby znowu słońce zaświeciło nad finansami.

Mi te wszystkie wykłady i propozycje kojarzą się z parafrazą żydowskiego kawału… Co zrobić aby koza wstawiona do domu nie śmierdziała?

Może zamontować jakiś zwierzęcy automatyczny system toalet? Może wprowadzić jakiś system wczesnego ostrzegania przed czynnościami fizjologicznymi kozy? Może psikać kozę dezodorantem raz dziennie, dwa razy dziennie.. jakaś częstotliwość musi być optymalna.

Nikt nie wpada na pomysł, żeby po prostu wystawić kozę na dwór, a takim rozwiązaniem była by likwidacja banku centralnego, państwowego pieniądza i wszystkich regulacji na temat pieniądza. No ale co wtedy robili by doktoranci?

Ostatecznie mało ludzi tu rozumie, że nie da się uciec od ryzyka. Można zamienić ryzyka małe na ryzyko duże ale o mniejszym prawdopodobieństwie. To nam gwarantuje fiat money. Przesunięcie ryzyka upadłości banków na ryzyko zawalenia się całego systemu. To drugie ryzyko dziś obserwujemy, ale nie dopuszczamy do świadomości.

Ciekawostką jest dość duża ilość muzułmańskich prelegentów opowiadających o Islamic Banking, choć mam wrażenie, że większość nie za bardzo łapie ten system. Zasady są proste, ale trudno sobie wyobrazić wdrożenie tego na zachodzie.

Za chwilę kończący wykład Roberta Mundella. Mundell to ciekawy gość. W 1972 roku w Genewie powiedział słynne prorocze zdanie:

Wkrótce będziemy świadkami dramatycznego wzrostu cen ropy naftowej, a potem wszystkich pozostałych dóbr.
Na jakiej podstawie się opierał? Na jednym wykresie. Wyprzedzającego wzrostu ceny złota.
Zobaczymy jakie ma teraz zdanie.
Na koniec musze powiedzieć coś o organizacji która jest fatalna. Przerwy kawowe ustalone na absurdalnie krótki czas 15 minut co skutkuje tym, że na następnym wykładzie nie ma praktycznie żadnych osób oprócz wykładającego. Pomieszczenia kawowe zmieniane i oczywiście niezgodne z rozdawanym programem. Lunch na stojąco bez żadnych stolików. Ludzie siedzą z talerzami na schodach. Właśnie od obcokrajowca się dowiedziałem, że wykład Mundella jest przeniesiony z Auli UE na Aule UAM. Wszyscy błądzą oczywiście, a na drzwiach auli UE nie ma żadnej kartki informacyjnej. Krowy doić, a nie organizować takie imprezy.

Tagi: , ,