2011

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Jak co roku, w styczniu, podsumowanie najpopularniejszych wpisów roku poprzedniego. Popularność mierzona ilością odwiedzin danego wpisu.

1. Podatkowe obciążenie. Wpis liczący średnie nominalne obciążenie na jednego zatrudnionego w Polsce. Jak to zwykle bywa w przypadku średnich, każdy student zarabiający 1000 złotych na miesiąc poczuł się nagle, że płaci 30 000 podatków rocznie 😉 Wpis znaczną część swoje popularności zawdzięcza serwisowi wykop.

2. Hipokryzja unijnej polityki energetycznej – profesor Żmijewski. Jeden z lepszych wywiadów na tema absurdu rozliczania się z CO2. Wywiad nie o tym, czy CO2 powoduje globalne ocieplenie czy nie, ale o tym czy obecny system planowanej redukcji nie wywali Europę na nos jako jedyną na świecie w samotnej Don Kichotowskiej szarży.

3. Hiperwyzysk. Na blogu bardzo lubimy dotacje. Tym bardziej jak miliony złotych idą na tworzenie serwisu do anonimowego donosicielstwa. Jak to zwykle bywa, twórcy dadzą zarobić znajomym królika, a narzekacze i tak za serwis w podatkach zapłacą.

4. Hipokrytyka polityczna. Na blogu też lubimy lewicowe think-tanki. Otóż ten think tank myśli w dotowanej restauracji i wymyśla piętnowanie umów śmieciowych, które istnieją na rynku pracy, gdy tymczasem sam…. zatrudnia kelnerów na umowy śmieciowe. Wyzysk, godny zgłoszenia na hiperwyzysk.pl

5. Niebezpieczny atom. Histeria wynikająca z katastrofy w Fukushimie spowodowała chęć zamykania elektrowni atomowych na całym świecie. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych przypadających na  wyprodukowaną jedną TWh jest najmniejsza właśnie dla elektrowni atomowych. Pod względem śmiertelności wyprzedza ich nawet energia pozyskiwana z słońca, wiatru i wody.

6. Gaz łupkowy na świecie. Mapa przedstawiająca zasoby gazy łupkowego wraz z tabelami.

7. Chce wierzyć. Mickiewiczowskie „przesądy światło ćmiące” zagnieżdżone są w Polsce całkiem mocno. Wierzymy w jasnowidzów, telepatię, uroki, w zielonych ludzików na Ziemi. Wierzymy również wbrew nauce, że obecne globalne ocieplenie nie jest spowodowane działalnością człowieka. I właśnie ten ostatni przesąd spowodował, że wpis jest rekordzistą pod względem ilości komentarzy.

8. Pump & Dump czyli o bańce ludnościowej. Raport Oxfam przynosi ciekawe dane na temat szalonego rozwoju dzietności w Afryce i tego jak bardzo podatna jest ona na odcięcie strumienia żywności które do niej płyną. Niestety wyrazy naszej empatii niekoniecznie muszą działać prawidłowo w zupełnie odmiennym środowisku kulturowym. Wręcz przeciwnie… mogę potęgować problem.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

9. Czarna dziura. Wpis z wieloma wykresami na temat naszej sytuacji demograficzno-budżetowej i perspektywach na przyszłość. Niestety, baz radykalnych zmian nie uda się dłużej ciągnąć modelu w którym mamy najmłodszych emerytów, a inwalidów mamy więcej jak po II wojnie światowej.

10. Bitcoin. Swego czasu nastała mania na kryptowalutę zwaną bitocin. Bitcoin, ochrzczony jak pogromca pustego pieniądza szybko sparzył swoich chrzcicieli. Kilka ataków hakerskich, spadek o kilkadziesiąt procent i wahania jak na rosyjskiej giełdzie potrafią otrzeźwić najżarliwszych wyznawców.

11. Regalia. Podatek od kopalin powinien być wprowadzony od dawna. Niestety jak to w Polsce bywa, zamiast uchwalenia prawa, który regulował by wszystkie kopaliny i metody ich wyceny doczekaliśmy się wybiórczego podatku na miedź i to w wysokości, która nie pozwala myśleć na temat jakiejkolwiek przyszłości KGHM. Bardzo rzeczowa dyskusja prowadzona przez fachowców w komentarzach.

12. Dług brutto dług netto. Często mówiąc o zadłużeniu pomijamy fakt, że państwa mają również płynne aktywa, które równoważą lub znacznie przewyższają zadłużenie.

 13. Tax burden. Na podstawie danych z GUS wyliczony dzień wolności podatkowej i pokazana tendencja. Co ciekawe, podatkowe obciążenie nam co roku maleje. Spoglądając jednak na wydatki, zaobserwować można odwrotną tendencję. Kiedyś przyjdzie nam spłacić z nawiązką obecne wesołe deficyty.

 14. Utylitaryzm. Opis dosyć mocno zakorzenionej ideologii, która w pogoni za szczęściem ogółu, gniecie wolność jednostki. Utylitarystyczne badania i poglądy są często wykorzystywane do uzasadnienia socjalistycznych rozwiązań.

15. Kiedy polecą pierwsze bomby na Westminster. Lato było wyjątkowo gorące w Angli. Brak godnych warunków życia wygonił z domów Anglików, a ci ruszyli na masową grabież Ipadów i najnowszych laptopów. Władza próbowała pałkami uciszyć lud, a my na blogu czekaliśmy kiedy Merkozy ogłosi w telewizji, że tak samo jak bombarduje Libię w obronie protestujących, tak samo zbombarduje Londyn. W końcu prawa człowieka były łamane. Big-Ben jednak ciągle stoi i mało tego.. Cameron wycofał się z projektu unii fiskalnej. Inwazja jest nieunikniona.

************************

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video