Niebezpieczny atom?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Histeria w stylu Le Bona ogarnęła świat w związku z awarią elektrowni atomowej w Japonii. W Szwecji wykupują jodek potasu, w Stanach w CNN non stop przewijają się obrazki pokazujące jaka cześć tablicy Medelejwa leci do nich przez Pacyfik – Nagle wszyscy znają się na liczbach atomowych, czasie rozpadu atomu i promieniowaniu tła! Unia wstrzymuje u siebie projekty budowy elektrowni, a jacyś niemieccy notable sugerują nam ponowne rozważenie budowy atomówki! Ja tam się Niemcom nie dziwię. Są potentatem w technologiach solarnych, wiatrowych i biogazowych i muszą komuś tą technologie sprzedawać. Najlepiej oczywiście nam. Wstrzymał bym się jednak do czasu, aż szanowni sąsiedzi przekonają Francuzów do energetyki wiatrowej.

Cóż. Czy energetyka jądrowa jest rzeczywiście taka niebezpieczna? spójrzmy na dane ile istnień ludzkich „kosztuje” nas wytworzenie jednej TWh w podziale na źródła:

Za nextbigfuture (źródła we wpisie – najciekawsze 1 2 3 4 5)

Skala mniej więcej pokrywa się z danym dla Europy:

Dane zawierają ofiary Czarnobyla.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nie ma nic gorszego niż słuchać hipokrytów w mediach głoszących o „bezpiecznych elektrowniach węglowych”. Jakby śmierć miałaby przychodzić tylko w wyniku wybuchu kotła w elektrowni. Nikt nie patrzy jak codziennie jesteśmy zmuszani wdychać pyły i pół tablicy Mendelejewa (łącznie z uranem) wydobywającą się z kominów opalanych węglem. Dla elektrowni atomowych większość przypadków śmierci to wypadki przy wydobywaniu cementu (potrzeba dużo cementu do budowy EJ), niż wypadki samej awarii w Czarnobylu.

Z technologią atomową jest tak jak z podróżowaniem samolotem. Ludzie się boją latać i na wakacje często z powodów „bezpieczeństwa” jadą samochodem, zamiast skorzystać z najbezpieczniejszego środka lokomocji jakim jest samolot.

Także kierując się kryterium bezpieczeństwa powinniśmy stawiać jak najszybciej nie 2 a 10 elektrowni jądrowych. I to szybko. Korzystając z promocji jaką daje nam świat w postaci przyhamowania swoich projektów. Zwolnią się moce przetwórcze u dostawców technologii atomowych, = to będzie można wytargować dwie siłownie gratis.

 

Była Nirvana, to dziś będzie klasyk z innej półki

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video