Konsumowanie C02

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Skupianie się na redukcji CO2 poprzez karanie dodatkowymi opłatami za ich emisję ma dwa efekty. Po pierwsze sprawia, że łączne koszty jakiejkolwiek działalności, do której zużywa się energię są większe. Energochłonne branże w tych krajach tracą na konkurencyjności, przesuwając akcent alokacji zasobów  w sektorach wysokich technologii (internet, usługi, medycyna, itp) lub przesuwając je po prostu w biedę. Drugim efektem, który idzie za pierwszym jest eksport branż energochłonnych do krajów w których regulacje CO2 nie istnieją i importowanie gotowych produktów. Tak zwany „carbon leakage” (wyciek branż emisjogennych) jest konsekwencją wprowadzenia tej terytorialnej nierównowagi. Wykres poniżej przedstawia kraje, które netto importują emisję w produktach (niebieskie koła) oraz kraje, które netto eksportują emisję.

Skoro już rozumiemy mechanizm przepływu CO2 pomiędzy gospodarkami, to należy sobie zadać pytanie. Czy dzięki temu mechanizmowi emisja CO2 się zmniejszyła czy zwiększyła? Jestem ciekawy jak wygląda netto emisja na tonę wyprodukowanej stali w Chinach i w Szwecji. Ile C02 emitujemy na samochód wyprodukowany w Indiach, a ile w Niemczech. Mam poważne wątpliwości czy efektywność energetyczna fabryk w Chinach dorównuje tym w Niemczech. A w końcu oto chodzi. Żeby produkować efektywniej energetycznie, przy wykorzystywaniu niskoemisyjnego energy-mix. Czy zatem produkty, które zachód i tak konsumuje, są produkowane teraz przy niższej emisji CO2 czy wyższej?

Patrząc na mapę z przewidywany emisją światową…

Śmiem wątpić, czy eksport przemysłu wysoko emisyjnego do Chin wpłynął i wpłynie dobrze na gospodarki zachodu i na średnią efektywność energetyczną świata. A w końcu oto sygnatariuszom porozumienia z Kioto chodziło, prawda?

Na koniec mapka poglądowa. Gdyby kraje na świecie były w swej wielkosci proporcjonalne do swojej emisji to wyglądały by jak poniżej:

***************

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video