Atlas

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nie ponosimy odpowiedzialności tylko za siebie, za Europę, ale za całą globalną gospodarkę

Ostrzega minister finansów Niemiec, Pan Schaeuble

Pan Shaeuble ma już wrażenie, że cały świat spoczywa na jego barkach, co musi powodować uśmieszki politowania w Chinach, Indiach czy Brazyli.

Odpowiedzialność charakteryzuje się tym, że odczuwa się skutki swoich decyzji. Czy to skutki pozytywne czy negatywne. Niemiecki minister jednak takich skutków nie doświadczy. Doświadczą ich niemieccy obywatele, którzy będą musieli mieć znowu przedłużany wiek emerytalny lub tym podobne atrakcje.

Decyzja jaka stoi przed politykami Niemiec jest z gruntu prosta. Czy transferować pieniądze na południe i mieć nadzieje, że kiedykolwiek cokolwiek z tej kasy zobaczą, czy też tych pieniędzy nie transferować. Jeszcze pół biedy, gdyby Niemcy tą kasę mieli. Ale nie mają… Muszą też pożyczyć, żeby pożyczać dalej.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sęk w tym, że ładowanie kasy w południe jest niezgodne z konstytucją unijną i prawem poszczególnych krajów, a nie ładowanie kasy jest z tym prawem zgodne.

Oczywiście sztuczki, żeby te przepisy obejść były już stosowane i wykorzystywano do tego intensywnie Europejski Bank Centralny. Niemcy politycy mają widać dość już wrzucania swoich pieniędzy do morza śródziemnego bez jakiejkolwiek kontroli. Stąd chcą mieć kontrolę nad budżetami krajów które finansują. Do tego im potrzebny nowy “pakt”, nowy “mechanizm”, nowy “wehikuł”, żeby transfer i kontrola była zgodna z “prawem”.

Jestem ciekaw jak na to zareaguje grecka czy hiszpańska ulica, gdy do Madrytu będą przyjeżdżać helmuty na zatwierdzanie ich wydatków, a każde odstępstwo będzie musiało być kolanami wycierane w niemieckim Bundestagu.

Historia jednak oceni te działania bardziej jako nerwowy taniec wariatów w bagnie, niż ratowanie światowej gospodarki jakkolwiek groteskowo by to nie brzmiało. Gospodarka to maszyny, wiedza i praca, a nie czary na papierze w ECB, czy kolejne emisje obligacji. Dług działa jak lewar.. jak huśtawka czy łuk. Im więcej długu, tym większe napięcie, które dochodząc do granicy, może po prostu złamać tą zabawkę.

No ale ten taniec atlasów trwa. Jak ciężar ponosi kto inny, to przecież można tańczyć.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video