Operacja Overlord

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ufff można już powoli odetchnąć z ulgą. Wychodzi na to, że powoli banki w Europie i ich właściciele są bezpieczni. Jak widać na załączonym obrazku, własność greckiego długu jest systematycznie przesuwana z banków i funduszy inwestycyjnych na rzecz Miedzynarodowego Funduszu Walutowego, UE (EFSF) oraz UE (ECB).

Jeszcze trochę i Greccy będą mogli spokojnie zbankrutować i obędzie się bez rewolucji pułkowników.  Któż zapłaci rachunek? Oczywiście my wszyscy, ale czego się nie robi dla poczucia solidarności i wspólnoty. Będziemy mogli wszyscy chwycić się za rękę i zanucić:

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Realizowana jest operacja nakreślona na tym blogu już 4 lata temu. Najpierw bankructwo ludzi na hipotekach, potem ratowanie zbankrutowanych banków przez państwo, potem ratowanie bankrutujących państw przez inne państwa, a potem…

Można się tutaj zastanowić gdzie to się wszystko skończy? W końcu wszystko, oprócz potrzeb pożyczkowych Greków, ma swoje granice. Czy to ostatecznie IMF będzie musiał wymyślić jakąś nową walutę i drukować na światową skalę? Czy bank światowy przejmę rolę dłużnika ostatniej instancji? W końcu trudno zakładać, żeby kryzys rozlał się poza naszą planetę. Skończy się pewnie tym, czym się zawsze takie zabawy kończą. Liczeniem, kto ma ile krugerrandów.

Jedno jest pewne. Trochę jeszcze to wszystko potrwa. Dla entuzjastów szybkiej akcji przypominam, że rzeczy historyczne dla naocznych świadków dzieją się bardzo wolno, lecz z perspektywy czasu  sekwencja zdarzeń wydaje się błyskawiczna. Weźmy takie rozbiory Polski. Jak o tym pomyślimy, to zdajemy sobie sprawę jak to szybko poszło. Raz, dwa, trzy. Niczym prędkość prezesa Lato na setkę. Jednak działo się to na przestrzeni aż 23 lat!

A my kryzys obserwujemy dopiero cztery.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video