Ameryka – czyli pożegnanie z Wegelinem

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Trzy lata temu pisałem o szwajcarskim banku Wegelin & CO. Był to najstarszy bank szwajcarski, który tuż po wybuchu kryzysu i rozpoczęcia przez amerykański bank centralny masowego druku pieniądza wysłał list do swoich klientów. List odważny i wielce wymowny, który doradza swoim klientom porzucenie dolara. Sam bank z racji wejścia nowych przepisów w których rząd USA narzuca bankom aktywną współpracę w celu wyłapania osób unikających opodatkowania, ogłosił porzucenie operacji na dolarowych obligacjach jak i działalności w USA. Polecam przeczytać ten archiwalny wpis i podsumowanie wniosków Hummlera, ówczesnego członka zarządu Wegelin & Co:

Wegelin czyli pożegnanie z Amerką

Niestety znowu się okazuje, że najwięcej bohaterów leży na cmentarzach. Dziś po 260 latach swojego istnienia na stronach Wegelina wisi taki oto nekrolog.

Amerykański urząd skarbowy wygrał proces, w którym Wegelin & CO był oskarżony o „ułatwianie unikania płacenia podatków przez obywateli USA”. Wyrok jest bezpośrednią przyczyną zamknięcia banku. [edit – ponieważ widzę, że nie każdy łapie o co chodzi. Sprawę można przyrównać do procesu właściciela pubu na krakowskim przedmieściu za sprzedaż piwa dwudziestolatkowi, który ma obywatelstwo USA. Jako, że amerykańskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom poniżej 20 roku życia, w oczywisty sposób powstało przestępstwo… tylko, że w Warszawie 😉 [/edit].

Świat się kończy, nie ma już „szwajcarskich banków”. Jak tylko coś piśniesz o tajemnicy bankowej, to w Nowym Yorku cię zlicytują.

Rynek nie znosi próżni i zapewne już niedługo poznamy kolejny „kraj symbol”, w którym pieniądze będą sobie mogły leżeć bez akceptacji międzynarodowego policjanta skarbowego. Obstawiam, że to będzie kraj z bronią atomową… Iran?

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video